![]() |
Nem hozható nyilvánosságra, hogy ki rendelkezik diplomata-útlevéllel Magyarországon – állítja Rogán Antal, a Miniszterelnöki Kabinetiroda vezetője. A döntést nemzetbiztonsági okokra hivatkozva hozták meg, írja a HVG.
A lap közérdekű adatigénylést nyújtott be, hogy kiderítse: megmaradt-e a diplomata-útlevele olyan közismert személyeknek, mint a válogatott labdarúgó Dzsudzsák Balázs, a kegyelmi ügyben is érintett református püspök Balog Zoltán, vagy Matolcsy Ádám, a volt jegybankelnök fia. Emellett kíváncsiak voltak arra is, kapott-e ilyen okmányt például Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke.
A kérdéseket a Külgazdasági és Külügyminisztériumhoz intézték, de a minisztérium továbbította az ügyet Rogánhoz, aki megtagadta az adatok kiadását. Indoklása szerint az érintett személyek az ország külgazdasági, külpolitikai vagy diplomáciai érdekeinek képviseletében járhatnak el, így kilétük felfedése nemzetbiztonsági kockázatot jelentene.
Egy ilyen útlevél nem csupán rangot és presztízst jelent, hanem kézzelfogható előnyökkel is jár. Többek között vízummentes beutazást biztosít olyan országokba, amelyek egyébként megkövetelnék a vízumot, valamint gyorsított határátlépést és vámvizsgálat alóli mentesítést is lehetővé tesz. Bizonyos esetekben diplomáciai mentességet is nyújt tulajdonosának, ami a nemzetközi jog alapján komoly védelmet jelent.
Az elmúlt években számos esetben kavart port, hogy olyan személyek használták a diplomata-útlevelet, akik nem hivatalos diplomáciai beosztásban dolgoztak. Schadl György, Habony Árpád, Dzsudzsák Balázs és Matolcsy Ádám is azok között voltak, akik ezzel az okmánnyal utaztak.
Legutóbb Szöllősi György sportújságíró került reflektorfénybe, amikor felháborodását fejezte ki amiatt, hogy nem utazhatott be az Egyesült Államokba. Később kiderült: a visszautasítás oka az volt, hogy az USA nem tekintette diplomáciai státuszúnak a „Puskás Ferenc emlékének tiszteletbeli nagykövete” titulust.
2022-ben az Átlátszó közérdekű adatigénylése nyomán derült ki, hogy Matolcsy Ádám diplomata-útlevéllel utazott. A sajtóban megjelent fényképeken a ferihegyi reptéren két különböző útlevél volt látható – az egyik zöld színű, ami a diplomata-útlevelek hivatalos színe. A dokumentum alapján a jegybankelnök fia hivatalos küldetés keretében használhatta az okmányt.
Az erre jogosultak körét törvény határozza meg. Diplomata-útlevelet többek között a köztársasági elnök, miniszterelnök, miniszterek, államtitkárok, valamint külképviseletek munkatársai kaphatnak. Az is jogosult lehet ideiglenesen ilyen okmányra, aki egy magas rangú állami vezető megbízásából diplomáciai feladatot lát el külföldön – ezt a külügyminiszter külön engedéllyel hagyhatja jóvá.
A vonatkozó törvény – az 1998. évi XII. törvény 12. § (2) bekezdése – lehetőséget biztosít arra, hogy rendkívül indokolt esetben olyan személy is diplomata-útlevelet kapjon, aki nem tartozik a fent említett hivatalos körbe, ám külön megbízással utazik.
Az ügy újra felveti a kérdést: hol húzódik a határ a közérdekű információk nyilvánossága és az állambiztonság megőrzése között? Egyes vélemények szerint az ilyen kiváltságokat szigorúan ellenőrizni kellene, mások szerint viszont elengedhetetlen a titkosság, ha az ország érdekeiről van szó.
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkEzekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére!
Matolcsy Ádám Matolcsy György Rogán Antal Jegybank MNB Politika Választások Kampány Vagyon KözpénzHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!