![]() |
Komoly bűncselekmények gyanúja vetül a Magyar Nemzeti Bank egyes múltbeli lépéseire. Az új vezetés szerint a leköszönő irányítás az utolsó napokban törvénybe ütköző lépéseket tett, amelyek most büntetőeljárást vonhatnak maguk után. A helyzet tisztázására több százmillió forintot különítettek el, hogy részletesen feltérképezhessék a történteket. A Magyar Nemzeti Bankhoz köthető alapítványok új irányítása a Fővárosi Főügyészséghez fordult. Az Index egy háttérbeszélgetés alapján arról számolt be, hogy a feljelentésben több rendbeli bűncselekmény szerepel: csalás, hűtlen kezelés, hamis magánokirat felhasználása, a számviteli szabályok megsértése, valamint a tartozás fedezetének elvonása. Habár az Állami Számvevőszék ellenőrzése csak 2023-ig vizsgálta az eseményeket, a jegybank új kuratóriuma jelentősen tovább ment. Az Index szerint az új büntetőfeljelentés nemcsak megerősíti a már folyamatban lévő nyomozást, hanem kibővíti azt 2024-re és 2025 első hónapjaira is. Az Index értesülései szerint 2024. február 28-án, vagyis Matolcsy György utolsó hivatalos napjaiban az akkori vezetés egy értékpapírkölcsön-ügyletet próbált nyélbe ütni. A cél az volt, hogy jelentős vagyont ruházzanak át az Optima-csoporton keresztül a Quartz-csoport anyavállalatára. Az új vezetés szerint ez a tranzakció A Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány új vezetése 400 millió forintos támogatásban részesül kizárólag azért, hogy feltárhassa a bonyolult pénzmozgásokat és céghálókat. Az Index szerint az összeg nem a működés fenntartására szolgál, hanem kizárólag arra, hogy Jelenleg nem lehet pontosan meghatározni a keletkezett kár nagyságát, de az már most biztosan kijelenthető, hogy anyagi veszteségek történtek. Az Index forrása szerint Matolcsy György, az MNB korábbi elnöke korábban úgy nyilatkozott, hogy az alapítványt nem érte anyagi veszteség: Sötét árnyak a jegybank körül: feljelentések és kérdőjelek Matolcsy távozása után
Büntetőfeljelentés a főügyészségen: súlyos vádak
Mélyebbre ásva: a vizsgálat kiterjesztése 2025-re is
Gyanús ügylet Matolcsy utolsó napjaiban
egyrészt jogszabályba ütközött, másrészt csalárd szándékkal köthették, illetve vélhetően színlelt szerződés volt
– mondta az Indexnek egy, az ügyet jól ismerő forrás.400 millió forint csak az átvilágításra
a bonyolult cégstruktúra pénzmozgásait feltérképezzék
, különösen annak fényében, hogy az ÁSZ is komoly problémákat talált korábban.A kár mértéke egyelőre nem ismert
vagyonvesztés és vagyoni károkozás történt
, amelyet a jövőben még pontosabban is körvonalazhatnak a vizsgálatok során.Matolcsy tagadja a károkozást
nem érte vagyoni kár az alapítványt
– állította. A vizsgálatok azonban jelenleg ennek az ellenkezőjét próbálják feltárni.
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkEzekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére!
MNB botrány Matolcsy ügy jegybank feljelentés Optima csoport Quartz csoport Pallas Athéné vagyonvesztés pénzügyi visszaélés értékpapírkölcsön MNB átvilágításHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!