![]() |
Az ukrajnai konfliktus hatásai nemcsak Európát, hanem Afrikát is évek óta sújtják, ezért mindkét kontinens számára fontos, hogy mielőbb békét teremtsenek – hangsúlyozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter egy budapesti sajtótájékoztatón, amelyet kenyai kollégájával, Musalia Mudavadival tartott.
A tárcavezető kiemelte, hogy a világ jelenleg a veszélyek korszakát éli, ahol fegyveres összecsapások, terrorfenyegetettség és migrációs hullámok egyaránt komoly problémát jelentenek. Az ukrajnai háború következményei mind Európára, mind Afrikára kihatnak, így mindkét fél érdekelt abban, hogy a béketeremtési folyamat minél előbb sikerrel járjon.
Eleget szenvedtünk már egy olyan háborútól mindannyian, amelyhez semmi közünk nincsen. És ezért elegünk van mindazokból a háború folytatását akaró európai politikusokból, akik folyamatosan gátolni próbálják a békeerőfeszítéseket, s alattomosan próbálják aláásni a béketárgyalások sikerét
– fogalmazott Szijjártó Péter.
Hozzátette,Az európai és afrikai emberek közös érdeke a béke, így érdekeltek vagyunk abban, hogy Donald Trump béketörekvései sikerrel járjanak, hogy a napokban Szaúd-Arábiában zajló amerikai-ukrán egyeztetések eredményekre vezessenek, és végre visszatérjünk a nemzetközi politikában a józan ész talajára
Kenya szintén a béke oldalán áll, és jelentős stabilizáló szerepet játszik saját térségének konfliktusainak rendezésében. Ezáltal hozzájárul Afrika, és közvetetten Európa biztonságának javulásához. A közös biztonsági kihívások közül különösen súlyos a terrorveszély, amely az egyik fő kiváltó oka a migrációs áramlatoknak.
A külügyminiszter emlékeztetett, hogy Afrikában tavaly csaknem húszezer embert öltek meg radikális szervezetek, és ha nem sikerül visszaszorítani a terrorizmust, akkor a kontinens növekvő népessége hatalmas migrációs hullámot indíthat el Európa felé. Szijjártó Péter kiemelte, hogy közösen kell dolgozni Afrikában a gazdaság, az egészségügy és az oktatás fejlesztésén, hogy az emberek saját országukban találhassanak boldogulást.
Magyarország az elmúlt öt évben tizennyolc humanitárius és fejlesztési programot valósított meg több mint 650 millió forint értékben Kenyában. Ezek közé tartoznak az oktatási és egészségügyi rendszerek fejlesztése, valamint mezőgazdasági programok támogatása. Különös figyelmet fordítottak a szegényebb területek vízügyi és higiéniai fejlesztésére.
A miniszter bejelentette, hogy szándéknyilatkozatot írtak alá a mezőgazdasági együttműködésről, amely már jelenleg is fontos terület a két ország kapcsolatában. Magyar vállalatok mintegy hatmilliárd forint értékben végeznek agrárfejlesztéseket Kenyában, például öntözési rendszerek kiépítését és halászati központok létrehozását. Emellett a magyar naposcsibe- és takarmányexport is megkezdődött Afrikába.
Szijjártó Péter kitért arra is, hogy az oktatási együttműködés keretében évente kétszáz kenyai hallgató tanulhat ösztöndíjjal magyar egyetemeken, jelenleg összesen 521 kenyai diák vesz részt a hazai felsőoktatásban.
Iratkozz fel és elküldjük neked a legnagyobb vitát kiváltó cikkeinket:
Feljelentés Gulyás Gergely ellen: újabb részletek, információkEzekre kerestek rá olvasóink a leggyakrabban, kattints valamelyik címkére!
Szijjártó Péter Afrika Kenya Magyar kormány Magyarország Bevándorlás Terrorizmus Európa Béke HáborúHa hibát találtál, vagy megosztanád a véleményedet, kérjük, jelezd az alábbi e-mail címen: e-mail cím megjelenítése . Köszönjük az észrevételeidet!