Környezetvédelmi aktivisták akciója: fluoreszkáló folyadékkal tiltakoztak az uniós politikai elit ellen
Hétfőn váratlan események szakították meg a brüsszeli Hidrogén Hetet, az Európai Unió vezető politikusainak és energetikai szakembereinek rendezvényét, ahol az EU zöld átállásának kérdéseit vitatták meg. Négy környezetvédelmi aktivista bejutott a találkozóra, ahol zöld, fluoreszkáló folyadékot hánytak ki. Az aktivisták ezzel a szokatlan eszközzel tiltakoztak az ellen, hogy fosszilisüzemanyag-vállalatok egyre nagyobb befolyást szereznek a fejlődő országok természeti erőforrásai felett.
Mi történt a brüsszeli Hidrogén Héten?
A brüsszeli esemény, amely az Európai Bizottság szervezésében zajlott, a kontinens vezetőit és különböző országok képviselőit hozta össze, köztük Németország, Magyarország és Hollandia küldötteit. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, személyesen is jelen volt. Az esemény célja egy több milliárd eurós terv megvitatása volt, amely szerint 20 millió tonna zöld üzemanyagot, köztük hidrogént állítanának elő és importálnának, hogy ezzel csökkentsék Európa földgázfüggőségét. Az Európai Unió által finanszírozott hidrogénprojekteket főként Dél-Amerikában és Észak-Afrikában valósítanák meg, ami sokak számára aggályos a helyi közösségekre gyakorolt hatások miatt.- számolt be róla a blikk
Egyre több tiltakozó hang
Az akció további lendületet kapott pro-palesztin aktivistáktól, akik kritizálták a találkozó egyik szponzorát, az olasz Snam vállalatot. A Snam résztulajdonosa egy olyan gázvezetéknek, amely összeköti Izraelt és Egyiptomot, infrastrukturális elemei pedig Gáza partvidékén helyezkednek el. Az aktivisták szerint ez az infrastruktúra hozzájárul a palesztin nép ellen elkövetett erőszak fenntartásához. Ahogy Naji Muhammad, a Global Energy Embargo for Palestine kampány képviselője fogalmazott:
„Átfogó energiaembargóra van szükségünk, hogy véget vessünk annak, hogy az energia felhasználásával táplálják a népirtást."
A Snam vállalat határozottan visszautasította ezt az állítást.
Helyi ökoszisztémák veszélyben
A hidrogénprojektek környezeti hatásairól folytatott vita során az iparág képviselői, köztük Jorgo Chatzimarkakis, a Hydrogen Europe vezetője hangsúlyozták, hogy ezek a projektek az érintett országok kormányainak beleegyezésével zajlanak. Azonban helyi környezetvédők, például Natalia Lueje chilei aktivista figyelmeztetnek, hogy a zöld hidrogén előállítása káros hatással van a helyi közösségekre és az ökoszisztémákra. A projektek miatt veszélybe kerülhetnek természeti élőhelyek, amelyeket Európa zöld átállásának érdekében áldoznak fel.
A tiltakozók üzenete
A hétfői esemény az EU energiapolitikájával szembeni kritikák újabb megnyilvánulása, amely rávilágít a helyi közösségekre gyakorolt negatív hatásokra. Az aktivisták célja nem csupán a fosszilis üzemanyagok felhasználásának megszüntetése, hanem az is, hogy a zöld energiával kapcsolatos projektek igazságos és fenntartható módon valósuljanak meg.
Összegzés
A Hidrogén Hét eseményeinek megszakítása ismét felhívta a figyelmet arra, hogy az EU zöld átállásának tervei nem mentesek a környezeti és társadalmi konfliktusoktól. Ahogy a tüntetők és a helyi közösségek egyre hangosabban követelik a környezeti igazságosságot, úgy válik egyre világosabbá, hogy az energiapolitikai döntések átfogó hatásai nem hagyhatók figyelmen kívül. |