Két egykori osztályvezető is beismerte bűnösségét a több minisztériumot érintő korrupciós ügyben
Két volt osztályvezető is beismerte bűnösségét a több minisztériumot átfogó, több milliárd forintos kárt okozó korrupciós ügyben – számolt be róla a *24.hu*.
A csütörtöki tárgyalás részletei
A tárgyaláson a harmadrendű vádlott, Cs. Károly Péter beismerte, hogy 25 rendbeli hivatali vesztegetést követett el. A bíróság elfogadta vallomását. Az ügyészek az alábbiakat indítványozták vele szemben:
- Ötéves börtönbüntetés kiszabása
- Végleges eltiltás a közszolgálati tisztviselői foglalkozástól
- 52 millió forint vagyonelkobzás
Cs. Károly Pétert „A Kedves” álnéven emlegették. A Nemzetgazdasági Minisztériumban (későbbi Pénzügyminisztérium) dolgozott, 2017 márciusától 2022 áprilisáig a helyszíni ellenőrzési osztály vezetője volt.
A negyedrendű vádlott, M. Péter szintén beismerte bűnösségét. Őt a következő büntetésekre tették javaslatot:
- Ötéves börtönbüntetés
- Végleges eltiltás a közszolgálati tisztviselői foglalkozástól
- 37 millió forint vagyonelkobzás
M. Pétert „a másik Petiként” nevezték, és 2014 áprilisától dolgozott a minisztériumban különböző pozíciókban, végül osztályvezetőként.
A másodrendű vádlott tagad
K. László, másodrendű vádlott, aki „az Öreg” néven volt ismert, tagadta az ellene felhozott vádakat. Azt állította, hogy nem állt megállapodásban K. Tamással, az elsőrendű vádlottal, és nem volt módja manipulálni a pályázatokat. Az ügyészek az alábbiakat indítványozták vele szemben beismerés esetén:
- Hétéves börtönbüntetés
- 50 millió forint vagyonelkobzás
A korrupciós ügy háttere
A 2022 áprilisában kirobbant ügy összesen 54 vádlottat érint. Az ügyészség szerint a tisztviselők uniós pályázatokat manipuláltak, és a támogatási pénzek eltulajdonításában segédkeztek. Az igényelt támogatások összértéke meghaladta a 25 milliárd forintot.
A vádirat szerint a hálózatot K. Tamás, a Pénzügyminisztérium egykori munkatársa szervezte és irányította. A vád szerint ő 491 millió forint kenőpénzt kapott, amiből 314,2 milliót tartott meg.
A nyomozás kulcsmomentumai
- Titkos lehallgatások vezető minisztériumi dolgozók telefonjairól
- 150 ügyész és rendőr összehangolt akciója több tucat helyszínen
- A rendszer feltárása, amely uniós pályázatok manipulálására épült
A bíróság ítélete az ügyben később várható.
|