Magyarország részt vesz a Türk Államok Szövetsége befektetési alapjában – Nagy Márton kezében a pénzügyek irányítása
Magyarország 2023-ban lépett be a Türk Államok Szövetsége (TÁSZ) befektetési alapjába, amely a Kelet és Nyugat közötti gazdasági kapcsolatépítést célozza meg. A csatlakozás során Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kiemelte, hogy az európai blokkosodási tendencia veszélyt jelent Közép-Európa számára. Szijjártó szerint a térség országai érdekeltek a globális együttműködésben és a konnektivitásban, amelyben a TÁSZ fontos szerepet játszhat.
Magyarország szándéka, hogy hídként funkcionáljon Kelet és Nyugat között, ennek pedig részét képezi az ország hozzájárulása a Türk Befektetési Alaphoz, amely 500 millió dolláros tőkével rendelkezik. Magyarország vállalta, hogy ennek ötödét, vagyis 100 millió dollárt helyez el az alapban. Az eredetileg euróban említett összeg dollárra váltásáról Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter döntött, aki egy friss rendelettel magához vonta az alapban való részvételhez kötődő tulajdonosi jogokat és kötelezettségeket.
Nagy Márton saját hatáskörébe helyezte az alapban való részvételhez kapcsolódó joggyakorlást, köszönhetően annak a kormányzati szabálynak, amely szerint a nemzetgazdasági miniszter meghatározhatja az állami vagyonelemek tulajdonosi joggyakorlóját. Ez a lépés lehetővé teszi számára, hogy közvetlenül befolyásolja az alapban történő döntéshozatalt, ezáltal nagyobb kontrollt gyakoroljon Magyarország keleti és nyugati gazdasági kapcsolatait illetően.
Magyarország tehát nem csupán a TÁSZ pénzügyi alapjának tagja, hanem vezető szerepet kíván vállalni a szervezeten belül is, amely várhatóan erősíteni fogja a Kelet és Nyugat közötti együttműködést. |