Új munkaszüneti napot vezetnek be Magyarországon? Benyújtották a törvénymódosítást
A munka és magánélet közötti egyensúly támogatása érdekében ismét felmerült a javaslat, hogy december 24-e, azaz szenteste munkaszüneti nappá váljon Magyarországon. A törvénymódosítást Balassa Péter, a Jobbik országgyűlési képviselője nyújtotta be, hivatkozva arra, hogy 2023-ban már számos nagy áruházlánc is támogatta a kezdeményezést azzal, hogy munkaszüneti nappá tette szentestét dolgozói számára.
Miért indokolt a változtatás?
Balassa szerint a magyar társadalom régóta várja, hogy december 24-ét hivatalosan is munkaszüneti nappá nyilvánítsák, hiszen ez a nap a családi együttlét, a készülődés és az ünnepi hangulat megteremtésének időszaka. A képviselő emlékeztetett arra, hogy több európai ország, köztük például Szlovákia, Ausztria és Románia már lehetőséget biztosít állampolgárainak a szenteste munkamentes ünneplésére.
Üzleti támogatás és társadalmi igény
A javaslat mögött erős társadalmi igény is megfogalmazódik: 2023 decemberében több nagy kereskedelmi vállalat, köztük a Lidl, a Rossmann és a Penny, önként döntött úgy, hogy szenteste napján nem nyitja meg üzleteit, ezzel biztosítva dolgozóinak a családi együttlétet. A politikus szerint ezek a példák is alátámasztják, hogy a törvénymódosítás bevezetése „a magyar dolgozók javát szolgálná.”
A kormány álláspontja
A kormány jelenlegi álláspontja szerint azonban a 11 munkaszüneti nap elegendő az ország számára. Fónagy János, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára korábban arra hivatkozott, hogy a munkaszüneti napok számának további emelése gazdasági szempontból megterhelő lehet. Hangsúlyozta, hogy az elmúlt években például a mindenszentek és a nagypéntek is munkaszüneti nappá vált, tehát a kormány nem ellenzi alapvetően az ünnepnapok számának bővítését, ugyanakkor óvatosságra int.
Uniós összehasonlítás
A benyújtott törvénymódosítás indoklásában Balassa arra is kitér, hogy Magyarország jelenleg eggyel kevesebb munkaszüneti nappal rendelkezik az uniós átlagnál. A régió más országaival való összevetés szintén azt mutatja, hogy Romániában és Szlovákiában 14, Horvátországban 14, Ausztriában pedig 13 munkaszüneti napot tartanak számon, míg Magyarországon csak 11-et.
Mi várható?
A javaslatot a törvényhozás hamarosan megvitatja, bár a gazdasági érvek és a munkavállalói igények közötti egyensúly megteremtése komoly kihívás elé állíthatja a döntéshozókat. Ha a javaslat elfogadásra kerül, a magyar munkavállalók számára december 24-e hivatalosan is munkaszüneti nappá válhat, újabb lehetőséget nyújtva a családi összejövetelekre és az ünnepi készülődésre. |