Bekeményít az Európai Unió a Temuval szemben
Az Európai Unió egyre szigorúbban lép fel a Temu, a kínai online piactér kereskedelmi gyakorlatával szemben. Az uniós tagállamok közös fellépése rákényszerítheti a Temut arra, hogy igazodjon a közösségi jogszabályokhoz és módosítson működési feltételein.
A legfrissebb kritikák középpontjában a Temu manipulációval vádolt kereskedelmi gyakorlata áll. Az uniós hatóságok kifogásolják többek között a hamis kedvezményeket, amelyek téves vásárlási ösztönzést keltenek a fogyasztókban. Emellett a vásárlási határidőkre és korlátozott termékkészletekre való hivatkozás, mint pszichológiai nyomásgyakorlás, szintén felháborította a hatóságokat. Továbbá a platform gyakorlata, hogy a felhasználókat kényszeríti különféle játékokra, miközben a használati feltételeket nem teszi közé, szintén jogsértőnek számít.
A Temu használati feltételei és a vásárlási információk, mint például az áruk visszaküldésére és a vételár visszatérítésére vonatkozó szabályok, nem kellően átláthatók, és a vásárlókat nem tájékoztatják az ilyen típusú jogok gyakorlásának lehetőségeiről. Ezen kívül az oldalon közzétett vélemények hitelessége is kérdéses, mivel nem biztosított, hogy valódi vásárlók véleményeit olvassák a felhasználók.
A Temu-nak egy hónap áll rendelkezésére arra, hogy válaszoljon a Fogyasztóvédelmi Együttműködési Hálózat (CPC) kifogásaira, és megfelelő intézkedéseket javasoljon a feltárt problémák kezelésére. Ha a vállalat nem tesz eleget a kéréseknek, akkor az uniós tagállamok hatóságai szigorúbb intézkedéseket hozhatnak.
A Temu szóvivője október elején jelezte, hogy teljes mértékben együttműködik a bizottsággal, és megerősítette, hogy a vállalat elkötelezett az uniós szabályoknak való megfelelés iránt. A Temu igyekszik megfelelni a digitális szolgáltatásokról szóló törvénynek, és hangsúlyozza, hogy a fogyasztók biztonsága kiemelt prioritás számukra.
A Temu májusban került fel az EU azon digitális cégeinek listájára, amelyek a méretük miatt szigorúbb szabályozás alá esnek. Az Európai Unió fogyasztóvédelmi csoportjai azóta közös panaszt nyújtottak be a Temu ellen, és több tagállam – köztük Ausztria, Dánia, Franciaország, Németország és Lengyelország – szeptemberben sürgette, hogy Brüsszel szigorúbb felügyeletet gyakoroljon a Temu felett.
A Temu ügyének fejlődése jól tükrözi az online kereskedelem gyors növekedését, és annak hatásait az európai piacokra. Az uniós hatóságok számára egyre fontosabbá válik, hogy a külföldi webshopok, mint a Temu, betartsák a közösségi fogyasztóvédelmi előírásokat. Különösen a magyar piacot érintő kérdések, például az áfabevételek beszedése és más adók kivetése, egyre aktuálisabbá válnak a jövőben.
A Temu ügye tehát nemcsak az online vásárlók védelme szempontjából kulcsfontosságú, hanem szélesebb gazdasági és jogi kihívásokat is felvet az EU tagállamai számára. |