Eljárás indult a Kossuth Rádió és a TV2 ellen: Erőszakos kijelentések és vitatott riportok
A Médiatanács több ügyben is eljárást indított, amelyeket a közszolgálati Kossuth Rádió és a TV2 műsoraiban elhangzottak váltottak ki. Az egyik legvitatottabb eset a Kossuth Rádió Jó napot, Magyarország! című műsorában történt, ahol egy betelefonáló fegyveres erőszakra utalt, de a műsorvezető nem határolódott el a kijelentéstől. A Médiatanács szerint a betelefonáló az erőszakos cselekedetet a Tisza Párt egy politikai személyéhez kapcsolódóan említette, de a műsorvezető nem ellensúlyozta a beszélgetést, ami a gyűlöletkeltés tilalmának megsértését is felveti. Ennek következtében közigazgatási eljárás indult a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt.-vel szemben.
Bár a közlemény nem nevesítette a pártot, lapunk korábbi beszámolója szerint az eset június 25-én történt, és a betelefonáló a Tisza Párt vezetőjét, Magyar Pétert említette, amikor kézigránáttal való erőszakról beszélt. A műsorvezető Juhász Zsolt nem reagált megfelelően, ami a Médiatanács szerint a törvényes szabályozások megsértését jelentheti.
A TV2 Tények műsorát is vizsgálja a Médiatanács, miután október 10-én és 11-én egy riport került adásba, amely a Tisza Párt elnökét, Magyar Pétert és egy, az Európai Parlamentben történt eseményt dolgozott fel. A riportban Magyar Péter péniszével kapcsolatosan hangzottak el megjegyzések, amelyek a Médiatanács szerint nemcsak a tényszerű tájékoztatás határain belül maradtak, hanem véleményezésnek és értékelő magyarázatnak minősültek. A médiatörvény tiltja a hírműsorokban a műsorvezetők és tudósítók véleményezését, így ebben az ügyben is eljárás indult.
A TV2 Tények műsora egyébként a Magyar Péterrel kapcsolatos riport során még Deák Dániel kormánypárti influenszert is megszólaltatott, aki a Tisza Párt vezetőjének zsebében tett mozdulatait kommentálta. Magyar Péter a riport után úgy reagált, hogy csupán zsebkendőt keresett az EP üléstermében.
A Médiatanács szintén egy másik ügyben is eljárást indított, ezúttal a Rádió 1 Balázsék című műsora miatt. Egy bejelentő szerint a műsorvezetők egy betelefonáló hallgatót emberi méltóságában megsértettek, de a vizsgálat nem talált jogsértést, és eljárás sem indult az ügyben.
A Médiatanács ezen kívül új támogatásokat is elosztott, összesen 58 millió forintot ítélve 19 közösségi médiaszolgáltatónak műszaki fejlesztésekhez, valamint 86 millió forintot 27 rádiós pályázónak műsorkészítési támogatásként. A támogatások a közszolgálati és kereskedelmi rádiók számára is fontos segítséget nyújtanak a folyamatos médiaszolgáltatás biztosításában.
A közelmúltban történt események és a Médiatanács határozatai rávilágítanak arra, hogy a médiahatóság aktívan figyelemmel kíséri a közszolgálati és kereskedelmi médiumok műsorait, és mindent megtesz annak érdekében, hogy megakadályozza a törvények és etikai normák megsértését. |